تبلیغات
مطالب ازاد - پوكی استخوان بیماری خاموش
تاریخ : پنجشنبه 28 مهر 1390 | 05:48 ب.ظ | نویسنده : حمیدرضا قاسمی

پوكی استخوان(استئوپروز) یا بیماری خاموش كه در مراحل اولیه علامتی ندارد به كاهش توده استخوانی، ضعف و سست شدن بافت استخوانی گفته می شود كه این حالت سرانجام به شكست استخوان منتهی خواهد شد.  

   
 به بهانه روز جهانی پوكی استخوان

پوكی استخوان به راحتی قابل تشخیص و درمان است و تشخیص این بیماری توسط پزشك و یا با اندازه گیری تراكم استخوان انجام می شود كه انجام این سنجش بدون درد و حدود 15 دقیقه به طول می انجامد. 
بر اساس این گزارش، در صورت تشخیص پوكی استخوان و با بكارگیری توصیه هایی دارویی و غیر دارویی می توان از پیشرفت پوكی استخوان و شكستگی استخوان كه مهم ترین عارضه آن است پیشگیری كرد، همچنین رعایت رژیم غذایی، ترك مصرف دخانیات و فعالیت بدنی مناسب از پیشرفت پوكی استخوان جلوگیری می كند. 
سن، جنس ، یائسگی، سابقه فامیلی، نژاد و عوامل ارثی، جثه بدنی، بیماریهای همراه، مصرف داروها، ورزش و فعالیت بدنی ، رژیم غذایی، مصرف دخانیات و الكل از جمله عوامل ایجاد كننده پوكی استخوان هستند. 
متخصصان معتقدند كه پوكی استخوان دارای علایمی از جمله، كاهش قد به میزان سه سانتی متر نسبت به دوران جوانی، قوز در ستون فقرات كه به تازگی ایجاد شده و شكستگی در اثر صربه خفیف یا زمین خوردن جزیی است كه افراد با دیدن این علایم باید به پزشك مراجعه كنند. 
به گفته متخصصان حدود پنج درصد زمین خوردگی ها منجر به شكستگی می شود به همین دلیل شایع ترین علت شكستگی های ناشی از پوكی استخوان سقوط یا زمین خوردن است. 
عواملی مثل موانع محیطی، نوركم، اختلال بینای، فراموشی، استفاده از داروهای خواب آور در افزایش احتمال سقوط و شكستگی نقش دارند. 
به گفته متخصصان كنترل مناسب وزن، انجام فعالیت فیزیكی، كنترل مصرف داروهایی كه سبب پوكی استخوان می شود از ابتلا به این بیماری جلوگیری می كند.

** مصرف بیش از حد داروها منجر به پوكی استخوان می شود 
دكتر 'محمود طباطبایی' رییس انجمن پوكی استخوان ایران می گوید: مصرف بیش از حد داروها منجر به پوكی استخوان می شود كه باید افراد در مصرف داروها دقت داشته باشند. 
وی اضافه می كند: برخی از بیماریها از جمله دیابت و فشار خون و همچنین برخی از مشاغل كه در معرض ضربه های سنگین هستند نیز ممكن است در این بیماری نقش داشته باشند. 
طباطبایی ادامه می دهد: پوكی استخوان بیماری خاموشی است كه نوع معمولی و عادی آن در پیری گریبانگیر افراد بشر می شود و این نوع بیماری از دهه چهارم عمر افراد بروز می كند كه باز به نسبت جنسیت در زنان چهار تا پنج برابر بیشتر از مردان است. 
وی با بیان اینكه استخوان سلول زنده ای است كه دایما در حال ساخت، ترمیم و تخریب است، می گوید: استخوان انسان از سن 40 سالگی به بعد در جهت تخریب پیش می رود در حالی كه تا قبل از 40 سالگی استخوان در جهت ساختن حركت می كند. 
طباطبایی با بیان اینكه زنان بعد از یائسگی بیشتر در معرض پوكی استخوان هستند، می افزاید: گاه این بیماری از نظر ژنتیكی به فرد سرایت می كند و این بیماری در سفید پوستان بیش از سایر نژادها دیده شده است. 
این استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی می گوید: تغذیه سالم مانع از بروز و یا تشدید این بیماری می شود. 
به گفته وی،پرهیز از مصرف بی رویه داروها، پرهیز از مصرف الكل، دخانیات، اعتیاد و ضربه های متعدد از بروز این بیماری جلوگیری می كند. 
طباطبایی توصیه می كند: افراد روزانه یك الی دو لیوان شیر بنوشند، مصرف كافی سبزیجات و میوه های تازه را در سبد غذایی خود قرار دهند و علاوه بر انجام ورزش مستمر در طول روز 10 دقیقه در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. 
وی اضافه می كند: با بهبود روش زندگی و رعایت اصول بهداشتی می توان با این بیماری مقابله كرد و شانس امید به زندگی را افزایش داد هر چند كه میزان امید به زندگی در كشورمان در مردان به 72 ودر زنان به 74 رسیده است اما باید این میزان با رعایت نكات بهداشتی افزایش یابد. 
رییس انجمن پوكی استخوان ایران تاكید می كند: افراد مبتلا به پوكی استخوان بیشتر از ناحیه ران و ستون فقرات دچار شكستگی می شوند این در حالی است كه آمار شكستگی ها در كشور ما نیز بالا است. 
وی با بیان اینكه 80 درصد افراد مبتلا به پوكی استخوان در اثر شكستگی فوت یا معلول می شوند، می افزاید: در حال حاضر فعالیت هایی خوبی درجهت آگاه سازی مردم و آشنایی آن ها با پوكی استخوان با مشاركت مركز تحقیقات پوكی استخوان بیمارستان شریعتی، اداره كل بیمارهای غیر واگیر وزارت بهداشت و شهرداریها انجام شده است. 
طباطبایی با اشاره به اجرای طرح ملی پوكی استخوان در هفت استان كشور می گوید: در راستای آگاه سازی، پیشگیری و درمان پوكی استخوان شبكه سراسری پوكی استخوان كشور و مركز تحقیقات پوكی استخوان تشكیل شد. 
وی اضافه می كند: افراد با مراجعه به مركز تحقیقات پوكی استخوان بیمارستان شریعتی می توانند به صورت رایگان در طرح سنجش تراكم استخوان شركت كنند. 
طباطبایی با بیان اینكه هزینه سنجش تراكم استخوان ارزان است، گفت: با این حال باید بیمه ها این آزمایش را تحت پوشش قرار دهند تا افراد حداقل سالی یك و یا دو سال یك بار این آزمایش را انجام دهند.

**پیاده روی روزانه از بروز پوكی استخوان جلوگیری می كند 
دكتر 'احمد لنكرانی' یك فوق تخصص ارتوپد نیز در این باره گفت: در كنار تغذیه مناسب و جذب پروتئین های لازم برای بدن، نیم ساعت پیاده روی روزانه از بروز پوكی استخوان جلوگیری می كند. 
وی درگفت و گو با خبرنگار اجتماعی افزود: پوكی استخوان ضایعه ای قدیمی است كه عوارض و علایم آن در طول چند سال اخیر شناخته شده است. 
لنكرانی با بیان اینكه این بیماری بیشتر در زنان بعد از یائسگی و افراد مسن ایجاد می شود، می گوید: در افراد مسن باید تدابیر درمانی صورت گیرد و در طول سال این افراد مورد غربالگری و سنجش تراكم استخوان قرار گیرند. 
لنكرانی درباره كاهش سن پوكی استخوان در ایران، می افزاید: این بیماری در سنین پایین و زیر 30 سال به ندرت اتفاق می افتد مگر افرادی كه دچار بیماریهای كلیوی و كبدی هستند. 
این متخصص تصریح می كند: البته افراد در هر سنی كه باشند در صورتی كه تغذیه مناسب نداشته باشند و پروتیئن و كلسیم لازم را دریافت نكنند به پوكی استخوان دچار می شوند. 
وی با بیان اینكه مصرف شیر، سفیده تخم مرغ و گوشت در جلوگیری از پوكی استخوان تاثیر گذار است، می گوید:مصرف زیاد هیدروكربن ها و نوشابه های گازدار از عوامل ایجاد پوكی استخوان به شمار می آید. 
'28 مهر ماه به عنوان روز جهانی پوكی استخوان نامگذاری شده است.'